OKOLICE I WYCIECZKI

PRAGA - złota stolica Europy

Wyjazd busem godz. 8:00 powrót ok. 20:00
Wyjazd autokarem godz. 7:00 powrót ok. 20:00

Przekroczenie granicy Jakuszyce – Harrachov, w drodze postój -   toaleta , drobne zakupy .

Stolica Republiki Czeskiej już od swego założenia odgrywała ważną rolę w dziejach narodu i państwa, a także całej Europy. Od IX wieku Praga była centrum państwa czeskiego, siedzibą książąt, królów, a od roku 1918 także prezydentów republiki. W unikatowym historycznym centrum miasta znajdziemy niepowtarzalne przykłady wszystkich stylów architektonicznych – romańskie rotundy i bazylikę, gotyckie katedry, renesansowe pałace, bogate zbiory praskiego baroka, budowle w stylu noworenesansowym, czy secesyjnym. To dzięki swej niepowtarzalności centrum Pragi, wraz z Zamkiem Praskim, Mostem Karola, wieloma kościołami, placami i ogrodami, zostało zapisane na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Trasa zwiedzania (trasa 4-godzinna):

Przyjazd do Pragi ( dzielnica Pohorzelec ).

  • Hradczany
  • Zamek Praski
  • Katedra Sw. Vita
  • Most Karola
  • Rynek Starego Miasta
  • Plac Wacława (czas wolny, przejazd metrem ze stacji Mustek do stacji Ćerny Most)

DREZNO - stolica malowniczej Saksonii

7:00 - wyjazd ze Szklarskiej Poręby, powrót o koło godz.: 21:00 

Dawna siedziba królów saksońskich obfituje w znane i cenione zabytki. Pod okiem doświadczonego przewodnika będziecie mieli Państwo okazję zobaczyć  -Zwinger - najwspanialszą budowlę drezdeńskiej architektury baroku z lat 1711-1732; Galerię Drezdeńską, na którą składa się Albertinum, gdzie znajdują się godne uwagi skarby "zielonego sklepienia"- okazy z książęcego skarbca, jak również Galeria Mistrzów Nowych wraz z bogatą kolekcją rzeźb antycznych i mumii oraz Galeria Mistrzów Starych. Warto zobaczyć również barokową katedrę oraz Zamek Królewski z tarasem Bruhla, zwany " balkonem Europy".
 


SKALNE  MIASTO - unikatowy rezerwat przyrody na terenie Czech

Wyjazd busem – godz. 8:00 powrót ok. 18:00
Wyjazd autokarem – godz. 8:00 powrót ok. 19:00


ADRSPACH - SKALNE MIASTO - to Narodowy Rezerwat Przyrody w Czechach o powierzchni 1800 m kw. i najciekawsza część Gór Stołowych, położony niedaleko miasta Teplice nad rzeką Metuji i małej wsi Adršpach. Podróż łodzią po jeziorze o długości ok. 300 m. pozwala obejrzeć przeróżne 60 metrowe formy skalne o fantastycznych kształtach przedmiotów, ludzi i zwierząt. Wśród nich wyróżniają się skały "Lwica", "Kochankowie" oraz "Myśliwy". Oprócz jeziorka, płynąca tędy rzeka Metuja utworzyła głęboki wąwóz oraz wodospad (19 m). Wędrówka olbrzymim labiryntem korytarzy skalnych, dostępnym również dla dzieci jest ciekawą przygodą nawet dla najbardziej odpornych na czynny wypoczynek. Najstarsze napisy pozostawione tu przez turystów pochodzą aż z XVIII w. Rezerwat dostępny jest cały rok, natomiast przejażdżki po jeziorku tylko od maja do października.
 


CZESKI RAJ

Wyjazd busem – godz. 8:00 powrót ok. 18:00
Wyjazd autokarem – godz. 8:00 powrót ok. 19:00


Czeski Raj - to gęsto zalesiony rezerwat przyrody, pełne prawdziwych cudów natury: skał o fantastycznych kształtach, tworzących całe skalne miasta (największe w regionie są Prachovske skaly), malowniczych dolin i ciasnych wąwozów. Wędrując przez Czeski raj niemal co krok natykamy się też na pamiątki historii, przede wszystkim stare, tajemnicze zamki, wznoszone na wzgórzach.

Trasa zwiedzania:
    Przejazd przez Turnov – zwiedzanie Muzeum Kamieni – historia Czeskiego Raju


Zamek Trosky  – Panna i Baba

Ruiny zamku Trosky  -Symbol Czeskiego Raju – obiekt którego nie sposób nie zauważyć podróżując po tych okolicach. Słowo „trosky” znaczy po czesku ruiny ponieważ są to ruiny zamku postawionego w latach 1380-1390. Dziś z zamku pozostały mury pałacu, potężne mury obronne, bramy oraz podgrodzie ze strażnicą. Charakterystycznym elementem są dwie wieże wyrastające z bazaltowej skały na której stoi zamek – ta szczuplejsza nazywa się Panna i mierzy 57 m a ta bardziej przysadzista to Baba, która mierzy 47 m.
Tę warownię nie do zdobycia w okresie największej świetności otaczały trzy pierścienie murów z kilkoma bramami.

Prachovskie  Skały
Bożkowskie Jaskinie.
  


ZAMEK FRYDLANT  I LAZNIA LIBVERDA

9: 00                  Wyjazd ze Szklarskiej Poręby na przejście graniczne
18:00-19:00     Powrót do Szklarskiej Poręby


Trasa zwiedzania:     Zamek Frydlant

Bardzo dobrze zachowany zamek z połowy XIII w. przebudowany w stylu renesansowym, w latach 1622 – 1634, należał do Albrechta z Valdstejna, jednej z najważniejszych postaci wojny trzydziestoletniej. W raku 1801 ówcześni właściciele otworzyli część pałacu dla publiczności i powstało w ten sposób pierwsze zamkowe i pałacowe muzeum w Europie Środkowej. Dziś znajduje się tu, oprócz cennych dzieł sztuki, jedyny w swoim rodzaju zbiór fajek oraz dziecięcy pokój z zabawkami z końca XIX w.

Lazni Libwerda
Zwiedzanie uzdrowiska - podjazd pod restaurację "Obrzi Sud" (największa beczka z 1931 r.)
Zakupy w Nowym Mieście pod Smrekiem.


LIBEREC

8.00 - wyjazd ze Szklarskiej Poręby, powrót około godz. 18:00

ok. 9.30 - przyjazd do Liberca  miasta położonego u stóp góry Yested. Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego - znajdują się w nim najdłużej hodowane Bonsai oraz najstarsze kamelie Europy.
Kolejnym etapem zwiedzania jest wjazd kolejką na górę Yested  (1012 m n.p.m. ).
Przejazd do centrum miasta - czas wolny.

* Istnieje możliwość zmiany w programie - zamiast wjazdu na górę Yested - przejazd na basen ze zjeżdżalniami - BABILON.